تبلیغات
آموزش جودو - اصول خفه کردن در جودو
 
درباره وبلاگ
نظرسنجی
نظرت درباره ی این سایت چیه؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آموزش جودو
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
اصول خفه کردن در جودو


معمولا در کتابها و فیلمهای آموزشی کمتر به فنون خفه کردن پرداخته میشود، و اکثر مواقع فقط به این بسنده میشود که باید با دست یا ساعد یا پا و با گرفتن یقه حریف و یا بصورت مستفیم به گردن او فشار وارد کرد. اما به کجای گردن باید فشار وارد شود که منجرب به تسلیم یا بیهوش شدن حریف شود؟


در جودو سه روش برای خفه کردن وجود دارد:


1. فشار آوردن به شریان سبات(carotid arteries) در یک یا دو طرف گردن که وظیفه آن رساندن خون و اکسیژن به مغز میباشد

2. فشار به نای که وظیفه آن رساندن هوا به ریه میباشد

3. فشار آوردن به سینه و در نتیجه ریه که نفس کشیدن حریف رو مختل میکنه (اغلب در فنون مربوط به نگهداشتن در خاک)
هر یک از این روشها در موقعیتهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد اما روش اول در تمریتات جودو دارای اهمیت بیشتری میباشد. زیرا با کمترین فشار و در سریع ترین زمان  حریف را از پا درمیاورد و این موضوع کاملا با اساس جودو "بیشترین اثر با کمترین تلاش" سازگار میباشد. آزمایشهای پزشگی نشان داده است که فشار لازم برای مسدود کردن شاهرگ 6 برابر کمتر از نیروی لازم برای مسدود کردن نای میباشد. همچنین نرسیدن خون به مغز 6 برابر سریعترنسبت به کاهش اکسیژن مغز باعث بیهوش شدن میشود.

این روش برای تمرین کردن نیز امن تر است زیرا دارای درد کمتری نسبت به سایر روشها میباشد. و با تمرین بیشتر جودوکار میتواند به این روش تسلط پیدا کرده و بدون آسیب رساندن به حریف او را تسلیم یا بیهوش کند.

نکات مهم:
1. همواره مطمئن شوید که بدنتان از آزادی عمل برخوردار است و در بهترین موقعیت قرار دارد. و همچنین به حد کافی انعطاف پذیر میباشد که مانع تلاش حریق برای فرار شوید.

2. حریفتان را در حالتی قرار دهید که کنترلش برای شما راحتتر باشد و امکان مقاومت یا فرار نداشته باشد.

3. به حد کافی باید به فنون تسلط داشته باشید که در حداقل زمان حریف را خفه کرده و امکان مقاومت یا فرار به او داده نشود. به همین جهت بهتره به جای فشار زیاد(یهویی!) با نیروی کافی(نه زیاد) و پیوسته به حریف نیرو وارد کنید، با این کار امکان فرار حریف در عین حالی که آسیب نخواهد دید کم میشود.


فنون زیادی برای خفه کردن در جودو وجود دارد اما برای دیدن فنون رسمی جودو میتونید به قسمت مربوطه در همین وبلاگ مراجعه کنید.

نکات ایمنی:
- این دسته از تمرینات باید حتما زیر نظر استاد جودو تمرین شوند. زیرا در صورت بیهوش شدن جودوکار و اگر بعد از 20 ،30 ثانیه بهوش نیاید باید استاد جودو به فرد آسیب دیده احیای قلبی عروقی دهد.
- باید هنگام آموزش این فنون به کودکان بسیار با احتیاط عمل کرد زیرا آنان از نظر فیزیکی آسیب پذیرتر از افراد بالغ هستند. به همین دلیل در مسابقات رسمی فنون شیمه برای افراد زیر 13 سال ممنوع میباشد.
- با این که فنون شیمه هم ایستاده و هم خوابیده اعمال میشود اما بهتر است که روی زمین از این فنون استفاده شود. ابندا حریف را زمین زده و بعد شیمه کنید.
- یادگیری تسلیم شدن قسمت مهمی از تمرینات است زیرا از بیهوش شدن های غیر ضروری جلوگیری  میکند.
- به محض تسلیم شدن حریف یا علامت داور باید بلافاصله وارد آوردن فشار به حریف را قطع کنید.


منبع:
judoinfo.comنوع مطلب : فنون خفه كردن (شیمه وازا)، 
برچسب ها :